Ovim putem Vas obaveštavamo o sastojcima, pomoćnim materijama i novim etiketama na našim proizvodima ćelijskihih hranjivih materija:
1. SASTOJCI
Sastojke delimo na aktivne materije i tzv. pomoćne materije, koje se koriste za spajanje i oblikovanje tableta.
- Aktivne materije: U načinu spajanja aktivnih materija već godinama nema promena. Svi vitamini, minerali, elementi u tragovima i ostale ćelijske hranjive tvari zastupljene su u pojedinim proizvodima, a u njihovom kvalitetu i kvantitetu nije bilo promena. Kada bi i došlo do takvih promena one bi bile posledica novih istraživanja i o tome bi Vas pravodobno obavestili.
- Pomoćne materije: Što se tiče pomoćnih materija i dalje nastojimo smanjiti njihovu upotrebu te osigurati njihovo prirodno poreklo. Pomoćne materije koje primijenjujemo nabrojane se u slijedećem odlomku.
2. POMOĆNE MATERIJE
Pomoćne materije, koje su potrebne za proizvodnju tableta i kapsula, su vezivne tvari, koje osiguravaju vezu između vitamina i ostalih tvari te njihovu zaštitu. I materije koje se koriste kao film ovojnice za tablete nazivaju se pomoćnim materijama, koje osiguravaju zaštitu i trajnost proizvoda.
Pri odabiru i primeni pomoćnih materija većina proizvođača koristi jeftinije materije, koje su sintetičkog porekla. Za razliku od toga mi i pri odabiru pomoćnih materija idemo svesno drugim putem s ciljem odabira pomoćnih materija prirodnog porekla. Najvažnije pomoćne materije koje se nalaze u našim proizvodima su:
- Riboflavin: Riboflavin je naučni naziv za vitamin B2. Taj vitamin se primenjuje kao film ovojnica za tablete odnosno za njihovu zaštitu. Riboflavin je intenzivne žute boje, što se može uočiti na izgledu tableta.
- Ulje limuna: Prirodno ulje iz limuna ne primenjuje se samo zbog njegovog ukusa, već i zato što sadrži antioksidanse i flavonoide, koji štite od uticaja slobodnih radikala.
- Šelak: Tu smolu u prirodi proizvode određeni kukci za zaštitu svog potomstva. U prehrambenoj industriji ta se prirodna materija upotrebljava za zaštitu i održivost prehrambenih namirnica.
- Kalcij karbonat: Kalcij karbonat je naučni naziv za kreč od kojeg se sastoje npr. ljuske školjaka. Reč je o materiji, koja se nalazi svugdje u prirodi. Kalcij karbonat se koristi za oblikovanje tableta i delom kao film ovojnica.
- Maltodekstrin: Maltodekstrin je mješavina dviju molekula šećera: maltoze (slad) i dekstroze. To je prirodna vezivna materija, koja se koristi za zaštitu osetljivih materija poput vitamina i drugih mikronutrijenata.
- Hipromeloza: Hipromeloza je potomak celuloze, vlaknaste tvari, koja čini glavni sastavni dio svih biljaka. Za razliku od celuloze, hipromeloza je topljiva u vodi. Ona čini glavni sastavni dio kapsula, koje se koriste za Epican Forte i Lensivit. I kroskarmeloza je potomak celuloze.
- Srednjelančane masne kiseline: Za razliku od ostalih masti, ove masne kiseline se ne skupljaju u telu. Masne kiseline koje mi primenjujemo, dobijene su iz kokosova oraha i služe pre svega za zaštitu i osiguravaju raspoloživost vitamina koji su topljivi u mastima i koji se nalaze u našim preparatima.
- Kremena kiselina (Silicij dioksid): Kremena kiselina je najčešći mineral, koji se javlja u prirodi i sastavni je dio ćelijskih zidova biljaka. Dodavanje prirodne kremene kiseline spriječava sljepljivanje sastojaka i povećava bioraspoloživost mikronutrijenata.
- Magnezij stearat: Spojevi magnezija iz masnih kiselina (stearinska kiselina) javljaju se kao međuproizvod i u ljudskom organizmu. Pri preradi prehrambnih namirnica i dodataka prehrani služe kao sredstvo razdvajanja, koje pospješuje raspoloživost sastojaka.
3. PRIRODNO POREKLO SASTOJAKA I POMOĆNIH MATERIJA
Kad god je to moguće, primjenjujemo sastojke i pomoćne materije prirodnog porekla, kao:
- voće, posebno citruse, papaja, ananas, koštice grožđa, kokos
- ostale biljke poput kukuruza, soje, šećerne repe, zelenog čaja, morskih algi, nevena, izdanke kore crnogoričnog drveća
- chondroitin i glukozamin (u Arteriforte) dobiveni su iz prirodnog hrskavičnog tkiva
4. NAŠI PROIZVODI NE SADRŽE:
- genetski modifikovane biljne materije
- umetna bojila i sladila
- alergene poput glutena, laktoze, pšenice
- želatinu (umjesto toga koristimo npr. hipromelozu dobivenu iz ćelijskih vlakana biljaka)
- kvasac i MSG (monosodium glutamate)
5. NOVE INFORMACIJE NA ETIKETAMA PROIZVODA:
Kao i u svakom području tako i u području etiketiranja proizvoda, dodataka ishrani, postoje novi propisi. Etikete naših proizvoda morali smo uskladiti s novim zahtijevima.
Najvažnije izmjene:
- tzv. «sastav» nudi informacije o svim sastojcima koji se koriste pri proizvodnji ćelijskih hranjivih materija (odlomak gore)
- aktivne materije moraju se obilježiti prema novom europskom propisu tzv. RDA-vrednostima. RDA znači «Recommended Daily Allowance», a u prevodu znači «dnevna preporučena količina uzimanja». Aktivna materija mora se navesti u postotcima koji odgovaraju toj vrijednosti. RDA-sistem zamenjuje ADH-vrednost, koja se ranije koristila od strane holandskog zdravstva.
- Novi propisi utvrđuju i određene smernice, koje se moraju nalaziti na etiketama svih proizvoda, dodataka ishrani.
Uvereni smo da je sastav naših proizvoda – ne samo mikronutrijenata već i pomoćnih materija – jedinstven. Visoka vrednost naših proizvoda je naša obaveza prema Vašem zdravlju.
Srdačan pozdrav,
Vaš Dr. Rath Health Programs B.V. tim