Ateroskleroza-prisilno popravljanje radi nedostatka vitamina
Vitamin C je vezivo organizma i krvnih sudova,jer ubrzava nastajanje kolagena,elastina i ostalih stabilizirajučih molekula u organizmu.Kolagen je po izgledu i po funkciji sličan armaturi,koja služi za stabilnost i čvrstoču betona.Milioni ovih bioloških stabilizirajučih molekula izdrađuju vezivno tkivo organizma,kosti, kože i zidova krvnih sudova.
Što je više vitamina C iskoristivo ,više će kolagena proizvesti ćelije zidova krvnih sudova,a zidovi arterija, vena i kapilara biće stabilnije.To je vrlo važno, radi stalnog mehaničkog pritiska u krvnom protoku,krvni sudovi su jako opterečeni.Potrebna količina vitamina C na taj način zadržava elastičnost krvnih sudova.Ako organizam ima premalo vitamina C,krvni sudovi ne mogu dovoljno ojačati ,zato se na unutarnjim zidovima arterija pojavljuju milioni mikroskopskih pukotina i oštećenja-
-početak arteroskleroze.Kad je utrošen sav vitamin C,počinje raspadanje vezivnog tkiva i zidova krvnih sudova i čovek umire radi unutarnjeg krvarenja(skorbut).
Budući da danas skoro svi patimo od hroničnog nedostatka vitamina,naši su zidovi krvnih sudova
prekrivene naprslinama.Telo nastoji na drugi način da učvrsti krvne sudove ,tako da naprsline zatvori masnoćama i proteinima.Takvo prisilno popravljanje vodi ka povećanoj proizvodnji holesterola u jetri. Holesterol je dakle „ malter koji zamenjuje“,jer se zbog nedostatka vitamina ne mogu stvoriti normalni učvrščujući (stabilizirajući) molekuli.
Ukoliko neko godinama ili decenijama trpi zbog nedostatka vitamina C,organizam konstantno stvara previše holesterola i ostalih krvnih masti koje se sloj po sloj talože u krvnim sudovima.Ova prekomerna „popravka“ stvara poznate zloglasne aterosklerotične naslage,koje sužavaju krvne sudove i konačno dovode do infarkta.Koronarne arterije izložene su najvećim opterečenjima zato u njima i nastaje najviše pukotina, u koje se ponovo uteruju aterosklerotične obloge.Radi toga su srčani infarkti, za razliku od infarkta drugih organa,daleko najčešći.Slično nastaju suženja moždanih arterija koja dovode do moždanpg udara.
Kod morskog praseta ,Dr Rath je dokazao bez sumnje ,da je nedostatak vitamina C direktan krivac za arterosklerozu,koja može prouzrokovati srčani infarkt ili moždani udar.U rarazdoblju od pet sedmica dve kontrolne grupe hranjene su jednakom količinom holesterola,proteina,šećera.soli i dr. Jedna grupa je dobijala –preračunato na ljudsku telesnu težinu-60 mg vitamina C na dan(to zadovoljava u većini država preporučenu dozu),međutim druga grupa je dobijala (preračinato) 5g vitamina C.Vrlo brzo su se kod morskih praščića iz grupe hranjene s „preporučenom količinom“,pokazale ateroslerotične naslage.Naprotiv su sva morska prasad ,koja su dobijala dovoljno vitamina C,ostala zdrava.
Da je preporučena dnevna doza od 60mg vitamina C preniska,dokaz je i to ,što sve životinje proizvedu dnevno između 2000 i 20000mg vlastitog C vitamina.